Jakie szkło należy używać do kominków?
- Szczegóły
Większość kominków i pieców opalanych drewnem ma szklane drzwi z przodu, które mogą być pięknym elementem dekoracyjnym. W większości przypadków drzwiczki są wykonane z ceramiki lub szkła hartowanego. Sprawdźmy, jak wybrać najlepszy rodzaj szkła do drzwi kominkowych i jakie właściwości posiadają najpopularniejsze rodzaje szkła kominkowego.
Różnice między ceramiką szklaną a szkłem hartowanym
Większość kominków i pieców na drewno posiada drzwiczki ze szkła hartowanego lub ceramiki szklanej. Szkło hartowane jest najczęściej spotykane w kominkach niskotemperaturowych, podczas gdy ceramika szklana znajduje się w kominkach klasy premium i większości pieców na drewno.
Głównym problemem szkła hartowanego jest niska odporność na wysokie temperatury – szkło pęka po podgrzaniu powyżej kilkuset stopni oraz w przypadku nagłego ostygnięcia.
Ceramika szklana jest przeznaczona do urządzeń wysokotemperaturowych. Ten sam rodzaj materiału jest używany w piecach i szklanych płytach kuchennych.
Uwaga! Szkło hartowane rozpada się na małe fragmenty o jednakowej wielkości o długości około 1,2 cm (jak rozbita szyba samochodu). Ceramika szklana pęka jak zwykłe wyżarzane szkło na dłuższe odłamki o przypadkowych rozmiarach (jak rozbite okno w domu).
Które rozwiązanie jest lepsze?
Ceramika szklana jest najczęściej wybieranym rodzajem materiału do stworzenia drzwi piecyka lub kominka. To trwałe, bezpieczne i – co najważniejsze – bardzo elastyczne rozwiązanie. Ceramikę, w przeciwieństwie do szkła hartowanego, można precyzyjnie przyciąć do dokładnego rozmiaru.
W przypadku specjalnych zastosowań, takich jak niskoemisyjne piece na drewno, świetnie sprawdzą się drzwiczki ze specjalną powłokę optyczną, która odbija promieniowanie podczerwone z powrotem do paleniska, aby piec był bardziej gorący i pomagał efektywnie i czysto spalić paliwo.
Oczywiście, duże znaczenie przy wyborze szkła kominkowego ma kwestia estetyki. Jeżeli kominek służy głównie do dekoracji wnętrz kwestie materiałowe można rozpatrywać wyłącznie pod kątem estetyki wykończenia.