Gdzie znajdą zastosowanie szklane balustrady?
- Szczegóły
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej stawia się na surowe wykończenia z użyciem szkła i drewna. Szklane balustrady stały się jednym z elementów, jakie znajdziemy w biurowcach, domach jednorodzinnych, ale też wielorodzinnych blokach. Gdzie jeszcze możemy zastosować szklane balustrady? Podpowiadamy kilka niestandardowych ich zastosowań.
Zastosowanie szklanych balustrad
Jest praktycznie nieograniczone. Są świetnym elementem wykończeniowych w nowoczesnych wnętrzach, ale też w modernizowanych, bardziej klasycznych pomieszczeniach. Balustrady ze szkła można zastosować zarówno na zewnątrz jak i w środku budynku. Na zewnątrz sprawdzą się świetnie jako wykończenie balkonów. Zaletą wykorzystania szkła w porównaniu z balustradami z metalu czy betony jest ich przezroczystość. Szkło przepuszcza znacznie więcej światła zewnętrznego, a dzięki temu nawet najmniejszy balkon będzie sprawiał wrażenie dużego. Co więcej, lepiej będą wzrastały kwiaty, a picie kawy będzie dużą przyjemnością.
Szklane balustrady samonośne można stosować również we wnętrzach. Najczęściej wykorzystywane są jako element wykańczający schody, ale też na korytarzach w galeriach lub biurowcach. Szkło nie ogranicza przepływu światła, dzięki czemu świetnie sprawdza się też w małych pomieszczeniach, gdzie optycznie powiększa przestrzeń.
Dekoracyjne szkło w balustradach
Czy wiedzieliście, że balustrada szklana nie musi być przezroczysta? Dzięki zastosowaniu folii między taflami szkła uzyskujemy nieprzezroczystą powierzchnię, którą można zastosować na balkonie lub na schodach. Na dodatek, folię można zadrukować dowolny motywem graficznym lub umieścić diody LED, które utworzą niestandardowy element dekoracyjny we wnętrzu. Osoby, które obawiając się tego, że zamontowane na zewnątrz szkło będzie szybko się brudzić i tym samym będzie trudne do utrzymania czystości, mogą rozważyć zastosowanie szkła z powłoką samoczyszczącą. Zanieczyszczenia organiczne rozkładającej się na powierzchni szkła reagują z promieniami słonecznymi i zostają usunięte. Pod wpływem światła powłoka uzyskuje też właściwości hydrofilowe. Woda nie zbiera się na powierzchni, ale spływa po niej, jednocześnie spłukując wszystkie zanieczyszczenia.